Idealios produkto veikimo sąlygos: dirvožemio pH 6-8; dirvožemio temperatūra nuo 5 ˚C; oro temperatūra 25 – 37 laipsniai šilumos; pakankamas dirvožemio drėgnumas, organikos buvimas, deguoninė aplinka.
Jei atitinka rekomenduojamas sąlygas, veikimas prasideda iškart išpurškus. Tam tikri produktai gali turėti dvejopą veikimo būdą: pirminis ir antrinis. Tokie produktai, kaip Fosfix Plus, Bacto-K, Bactoforce ir Ruinex pradeda veikti nuo to momento, kai tik patenka ant augalo ar į dirvožemį – pirminis veikimas. Šis pirminis veikimas yra nulemtas visų biologiškai aktyvių medžiagų, kurios jau yra pagamintame biologiniame produkte. Po 5-10 parų (esant tinkamoms sąlygoms) šie produktai pasiekia savo antrinio veikimo piką. Visi kiti produktai, kuriuose nėra išskiriamas pirminis ir antrinis veikimas, pradeda veikti optimaliomis sąlygomis jau po 24 val. ir savo piką pasiekią po 5-10 parų.
Prie 4,0-5,0 pH mikroorganizmai veikia, bet yra reikalinga didesnė produktų norma.
Idealiomis sąlygomis biologinis produktas pradeda veikti jau po 24 val. ir per 5- 10 dienų pasiekia piką (dar 2-4 savaites mikroorganizmai veikia aktyviausiai). Vėliau (labai priklauso nuo susidariusių gamtinių sąlygų) per 4-6 savaites po truputį veikimas silpsta (mikroorganizmai žūsta, palikdami maisto medžiagas augalams, arba mutuoja ir nebeatlieka savo funkcijų). Tai bendras biologinis aktyvumas vyksta nuo 1 iki 3 mėnesių.
Laikymo sąlygos nuo 4 ˚C iki 30 ˚C. Kuo žemesnė temperatūra, tuo produktas gali ilgiau išlikti nepakitęs. Būtina vengti tiesioginių saulės spindulių.
Rekomenduojamas produkto panaudojimas atidarius laikymo talpą per 72 val., tačiau labai priklauso nuo laikymo temperatūros. Jei laikymo sąlygų temperatūra aukštesnė kaip 25 ˚C rekomenduojama sunaudoti kaip įmanoma greičiau. Bendra rekomendacija yra produktą panaudoti iškart po atidarymo vengiant produkto užsikrėtimo, kuris gali sumažinti produkto efektyvumą.
Kadangi biologiniai produktai yra sporoje, praktiškai galima maišyti su visais cheminiais preparatais. Produktai, kuriuose yra sporų nesudarantys mikroorganizmai, po sumaišymo rekomenduojama kuo greičiau išsipurkšti/panaudoti numatytam tikslui. Bendra rekomendacija yra kuo greičiau išsipurkšti/panaudoti biologinį produktą. Jei yra ruošiamas įvairių cheminių ir biologinių produktų mišinys – biologinis produktas turi būti įdedamas paskutinis.
Tie mikroorganizmai, kurie gali formuoti sporas, aplinkos sąlygoms pasikeitus iš palankių į nepalankias, dirvožemyje pradeda formuoti sporas ir pergyvena nepalankias aplinkos sąlygas. Tie, kurie neformuoja sporų, turi kitas apsaugos priemones (sintetina polisacharidus, formuoja kapsules ar išskiria gleives), kurios apsaugos ląsteles nuo nepalankių aplinkos sąlygų.
Gaminant biologinį produktą yra naudojamos tam tikros maisto medžiagos, tinkamos konkretaus mikroorganizmo auginimui. Auginimo/fermentacijos metu minėtos maisto medžiagos yra intensyviai skaidomos ir verčiamos į įvairius pirminius ir antrinius metabolitus. Mums svarbiausi yra antriniai metabolitai (organinės rūgštys, fermentai, vitaminai, hormonai ir kt.). Pasibaigus auginimui/fermentacijai auginimo terpėje nebelieka augimui reikalingų maisto medžiagų, todėl produkte esantys mikroorganizmai, išpilstyti į kanistrus, negali vėl imti daugintis.
Miltelinio pavidalo privalumai: transportavimas; galiojimo laikas gali būt ilgesnis kaip 12 mėn. Trūkumai: išgavus miltelinį pavidalą nebelieka nieko, tik ląstelės; reikalinga ištirpinti ir suaktyvinti mikroorganizmus. Skysto pavidalo privalumai: likusios medžiagos (mitybinė masė), kurios lieka ir įnešamos kartu į dirvožemį; pradeda veikti iškart. Trūkumai: kadangi tai gyvi mikroorganizmai galiojimo terminas 12 mėn.
Pastebėjus pirmuosius pūtimosi ženklus, tokį kanistrą rekomenduojama kuo greičiau panaudoti. Jei kanistras išsipūtęs jau seniai – produkto nerekomenduojama naudoti.
Kadangi mikroorganizmai yra sukuriami iš gamtos, išskiriami natūraliai, nėra toksiški, nėra genetiškai modifikuoti, jokios rizikos dirvožemiui nėra, nesvarbu kokioje pasaulio valstybėje jie būtų naudojami. Yra visiškai saugūs (pripažinti pasaulinės saugos agentūros GRAS).
Moksliškai patvirtintos įtakos nėra.
Visi mikroorganizmai išskirti iš Lietuvos teritorijoje esančių dirvožemio mėginių.
Spora neveiks jei nebus tinkamų sąlygų: biologinio aktyvumo, humuso, temperatūros, drėgmės, pH ir pan.
Teoriškai gali, bet praktiškai labai retai. Tai gali įvykti, jei dirvožemyje yra per daug cheminių produktų ir kitų mutagenų (medžiagos, kurios skatina mutacijų atsiradimą).
Mikroorganizmas nefiksuos azoto, t.y. neveiks. Jei aplinkoje yra gausu maisto medžiagų, mikroorganizmas stengsis jas naudoti, o ne eikvoti energiją ir medžiagų resursus toms medžiagoms susintetinti. Jei aplinkoje daug azoto, mikroorganizmas nevykdys biologinės azoto fiksacijos.
Mikroorganizmams vykdant biologinę azoto fiksaciją, ląstelės viduje yra kaupiami azoto junginiai. Jiems sąveikaujant su aplinka, ląstelės natūraliai žūsta, o azotas atpalaiduojamas augalui prieinama forma. Tam, kad vyktų azoto fiksacija, dirvožemyje būtinai turi būti: geležis, molibdenas ir vanadis. Šis mechanizmas būdingas laisvai gyvenantiems mikroorganizmams (Azofix Plus). Kiti, biologinę azoto fiksaciją vykdantys mikroorganizmai, gali būti su augalais susiję ir azotą fiksuoja tik po sėkmingos augalo infekcijos (simbiozės sudarymo). Toks mikroorganizmas yra Azofix Rhizo produkte. Šio tipo mikroorganizmai formuoja ant augalo šaknų gumbelius ir juose pradedama vykdyti biologinė azoto fiksacija.
Negalima purkšti saulėtą dieną esant oro temperatūrai virš 25 ˚C. Bendra rekomendacija: purškimus atlikti anksti ryte, vėlai vakare arba kuomet nėra tiesioginių saulės spindulių (debesuota). Ultravioletiniai spinduliai pažeidžia ląsteles ir galimas gyvybingumo praradimas.
Daugiau drėgmės – visi mikroorganizmai veikia geriau.
Mikroorganizmai po beicavimo, jei laikomi tinkamomis sąlygomis, išlikti gyvybingi gali iki 6 mėn.