Šienas ar mėšlas yra geriausios organinės trąšos? Kaip paskatinti šiaudų mineralizaciją? Atsakome į šiuos klausimus ir dalinamės informacija apie organines trąšas.
Kurios organinės trąšos geresnės: šiaudai ar mėšlas?
Ilgą laiką buvo įprasta manyti, kad šiaudai tinkami tik kraikui ar kompostui gaminti. Dirvožemiui tręšti būdavo pasirenkamas tik mėšlas. Ūkiai, kuriuose vis dar tebenaudojamas mėšlas, renkasi preparatus, galinčius sumažinti azoto nuostolius. Pavyzdžiui, „Bioenergy LT“ siūlomos ekologiškos trąšos „Penergetic“.
Pažengusiose šalyse imtos naudoti ir kitos organinės trąšos – šiaudai. Viena iš priežasčių, kodėl buvo atsigręžta į šiaudus: šių organinių liekanų panaudojimas beveik nereikalauja papildomų išlaidų. Šiaudai, galima sakyti, pigiausia priemonė dirvožemiui gerinti.
Norint tinkamai patręšti dirvožemį, šiaudų reikės kur kas mažiau nei mėšlo. Vertės prasme 1 t šiaudų lygi 2–4 t mėšlo. Šiaudai yra labai efektyvios organinės trąšos dar ir todėl, nes jose galima rasti visų augalams reikalingų mitybos elementų.
Ūkiuose, kuriuose įdiegtas šiaudų skaidymas – nebereikia naudoti mikroelementų. Augalai dirvožemyje randa viską, ko reikia puikiam augimui. Beje, iš šiaudų gautos organinės medžiagos – lengvai prieinamos.
Na ir dar vienas šiaudų privalumas – jie puikus pagrindas dirvožemio humusui. Siekiant, kad dirvožemyje nepritrūktų humuso, taip pat rekomenduojama naudoti šiaudus kaip organines trąšas. Štai kiekvienais metais dirvoje palikus apie 5 t/ha apdorotų šiaudų, be didelių investicijų per kelerius metus padidinsite humuso kiekį.
Taigi šiaudai yra puikios organinės trąšos, nes:
- Viena pigiausių priemonių dirvožemiui gerinti;
- Šiaudų reikia dvigubai ar net keturgubai mažiau nei mėšlo.
- Šiaudai – puikus pagrindas dirvožemio humusui;
Kodėl šiaudai yra tokios vertingos organinės trąšos?
Šiaudai turi daugiau organinių medžiagų nei kitos organinės trąšos. Šiauduose yra celiuliozės, hemiceliuliozės bei lignino. Dirvožemio mikroorganizmai iš šių organinių medžiagų gauna daug energijos.
Atsižvelgiant į tai, kokios augalų veislės auginamos dirvoje, gali likti apie 5–9 t/ha. O kartais ir daugiau nei 10 t/ha. Šiaudų kiekis tiesiogiai susijęs su grūdų derlingumu. Šiaudų kiekio skaičiavimo koeficientas miežiams: 0,8 – 1,2, o žieminiams kviečiams: 1,1 – 1,5.
Išsiaiškinus grūdų derlingumą, galima sužinoti ir koks kiekis šiaudų liko dirvožemyje. Vidutiniškai skaičiuojama, kad šiaudai (miglinių javų) turi: 0,5 % azoto, 0,25 % fosforo, 0,8 % kalio ir apie 40 % organinės anglies. Kalcis, magnis, siera bei mikroelementai taip pat randami šiauduose. Tona šiaudų turi 16 g boro, 3,2 g vario, 12,3 g cinko, 26 g mangano, 210 g geležies.
Kodėl ir kaip skatinti šiaudų skaidymą?
Šiaudų skaidymas vyksta vangiai, nes šiaudų pagrindą (90 %) sudarantis ligninas nereaguoja net į tirpiklius. Skaidymas apsunkinamas ir šiauduose esančių pektinų.
Bene didžiausias šiaudų, kaip organinių trąšų, minusas – ilgas irimo procesas. Jei šiaudų skaidymas neskatinamas, augalai maisto medžiagas pasiekia tik po 4–5 metų. „Bioenergy LT“ specialistai rado būdą, kaip paspartinti šiaudų skaidymą. Atlikę mokslinius tyrimus bei išklausę ūkininkų patirties galime pasidalinti kompetentingais patarimais.
Visų pirma, norint pradėti tręšti šiaudais, reiktų nepamiršti, kad azotas iš dirvožemio yra įmobilizuojamas mikroorganizmų. Augalai azotą pasiekia tik tuomet, kai jis atsipalaiduoja iš augalinių liekanų.
Metais, kuomet trūksta lietaus ir drėgmės, azoto ne taip greitai išplaunamas iš dirvožemio. Dažniausiai tokiais atvejais tręšiama itin dideliais mineralinių trąšų kiekiais, o dėl karščio augalų produktyvumas pakinta.
Ką dar galima padaryti, kad šiaudai kuo sparčiau virstų trąšomis?
Visų pirma, organinės trąšos gali būti gaminamos tiesiog lauke. Šiaudams nupurkšti rekomenduojame naudoti „Ruinex“, „Penergetic“ bei „Bacto-C“ derinį. Taip šiaudai virs organinėmis trąšomis itin greitai. Beje, ekologiškos trąšos „Ruinex“ suderinamos ir su kitais dirvožemiui gerinti naudojamais preparatais.
Beje, jei nenupurškėte šiaudų po derliaus nuėmimo, dar galite išgelbėti situaciją. Ekologiškos trąšos („Ruinex“, „Penergetic“ bei „Bacto-C“) gali būti panaudotos ir tuomet kai rapsai ar kviečiai jau pasėti.
Šiaudai + „Ruinex“ = Puikios organinės trąšos Kviečiame rūpintis savo dirvožemiu ir kasmet džiaugtis kokybišku, gausiu derliumi. „Bioenergy LT“ specialistai kviečia susisiekti, konsultuotis ir rasti geriausią sprendimą jūsų ūkiui.