Ekologinė žemdirbystė labai skiriasi nuo įprastinės, o tai turi ir privalumų, ir trūkumų. Nors ekologinio ūkininkavimo trūkumai yra tai, kad jis reikalauja daug darbo jėgos, jautrus ekonomikos nuosmukiui, reikalauja daugiau planavimo ir nėra naudos iš sintetinių cheminių medžiagų. Privalumai yra tai, kad jis yra mažiau jautrus gamtinei rizikai, yra efektyvesnis, tvaresnis ir nekenksmingas aplinkai.
Maisto auginimas ekologiškai padeda sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų, tokių kaip azoto dioksidas ir metanas kiekį. Todėl produktai yra sveikesni žmonėms, o ekologinis ūkininkavimas nekelia pavojaus vietos ekosistemoms.
Kas yra ekologinis žemės ūkis?
Ekologinis žemės ūkis arba ekologinis ūkininkavimas tai žemės ūkio sistema, kurioje yra naudojamos organinės kilmės medžiagos, tokios kaip mėšlas, kompostas, mineralinės trąšos, biologiniai preparatai. Ekologinis ūkininkavimas yra naudingas biologinei įvairovei ir aplinkos apsaugai.
Vyrauja nuomonė, kad tradicinis žemės ūkis yra netvarus, todėl yra kuriami alternatyvūs gamybos būdai, kurie gerina dirvožemį ir derlių.
Dirvožemio gerinimo praktika, pasėlių sistemos ir oro sąlygos turi įtakos dirvožemio sveikatai. Todėl sveikas, gerai tvarkomas dirvožemis gali padidinti vandens įsiskverbimą, saugojimą, maistinių medžiagų tiekimą augalams, mikroorganizmų įvairovę ir anglies kaupimąsi dirvožemyje.
Dirvožemio organinės medžiagos yra pagrindinė dirvožemio savybė, kuriai įtakos turi tvarkymo praktika, o tai savo ruožtu daro įtaką dirvožemio fizinėms, biologinėms ir cheminėms funkcijoms. Todėl toliau tekste aptarsime:
- Ekologinio žemės ūkio privalumai
- Ekologinio ūkio reikalavimai
- Produktai ekologiniam ūkiui
Ekologinio žemės ūkio privalumai
Ilgalaikis tvarumas. Ekologinės žemdirbystės metodai gerina dirvožemio kokybę, pridedant į ją reikalingų organinių medžiagų. Todėl žemė nėra išeikvota natūralių maistinių medžiagų, kaip tai daroma taikant įprastinius ūkininkavimo metodus. Ekologiniai ūkiai geriau išlaiko vietos ekosistemų įvairovę.
Vanduo ir dirvožemis. Dirvožemio kūrimo praktika, tokia kaip sėjomaina, tarpsėlis, simbiotinės asociacijos, dengiamieji augalai, organinės trąšos ir minimalus žemės dirbimas – yra pagrindiniai ekologinės praktikos principai. Tai skatina dirvožemio fauną ir florą, gerina dirvožemio formavimąsi ir struktūrą bei sukuria stabilesnes sistemas. Kadangi ekologinėje žemdirbystėje draudžiama naudoti sintetines chemines medžiagas, jos pakeičiamos organinėmis trąšomis (pvz., kompostas, gyvulių mėšlas, žalioji trąša) ir naudojama didesnė biologinė įvairovė, kuri gerina dirvožemio struktūrą.
Biologinė įvairovė. Ekologiški ūkininkai yra biologinės įvairovės saugotojai ir naudotojai visais lygmenimis. Ekosistemos lygmeniu natūralių teritorijų priežiūra ekologiniuose laukuose ir aplink juos ir cheminių medžiagų nebuvimas sukuria tinkamas buveines laukinei gamtai.
Produktai ekologiniam ūkiui
Pasėlių kiekybei ir kokybei turi įtakos tiek biotiniai, tiek abiotiniai veiksniai. Žinoma, nepalankių dirgiklių sukeltas stresas gali ženkliai sumažinti derlių ir jo kokybę. Todėl natūralūs preparatai, dar kitaip žinomi, kaip ekologiniai produktai, didina maistinių medžiagų panaudojimo efektyvumą, atsparumą patirtam augalų stresui ir gerina pasėlių kokybę.
Ekologiniai produktai gali būti naudojami kaip trąšų priedas, kuris padeda pasisavinti maisto medžiagas, skatina augalų augimą ir didina atsparumą abiotiniam stresui. Tokių produktų pagrindinis skiriamasis bruožas, kuris išskiria nuo kitų augimo ir augalų apsaugos priemonių – ekologiniai produktai yra natūralios kilmės medžiaga, medžiagų mišinys arba mikroorganizmas, kuris gerina augalų būklę nesukeldamas neigiamo šalutinio poveikio.
Ekologiniai preparatai yra žinomi, kaip fermentai, baltymai, aminorūgštys, mikroelementai ar kiti junginiai. Tokie preparatai yra dažniausiai skirstomi į natūralius stimuliatorius, tokius kaip fenolis, salicilo rūgštis, huminės ir fulvo rūgštys, ar baltymų hidrolizės produktai. Tokie preparatai palengvina maisto medžiagų įsisavinimą, palaiko medžiagų apykaitos procesus dirvožemyje ir augaluose, todėl jie yra įvairiapusiai.
BioenergyLT gamina ekologinius mikrobiologinius žemės ūkiui skirtus produktus. Pasitelkdami pažangias technologijas gamina produktus skirtus dirvožemio biologiniam aktyvumui skatinti, didinti augalų produktyvumą ir užtikrinti kokybišką derlių.
Didelis ir intensyvus žemės dirbimas, didėjančios mineralinių trąšų normos, taip pat mokslininkų rekomendacijų nesilaikymas gali privesti prie dirvožemio erozijos ir derlingumo mažėjimo. Šie faktoriai yra labai pavojingi, kalbant apie žemės ūkį ir kultūrų auginimą.
Todėl siekiant užtikrinti optimalų augalų augimą, nekenkiant aplinkai, mažinant mineralinio azoto naudojimą ir skatinant atmosferos azoto įsisavinimą, gali būti naudojami azotą fiksuojantys produktai:
Azofix produktai. Augalų mikrobiniai biostimuliatoriai, kurie efektyviai padeda sumažinti nitratų kiekį derliuje, skatina dirvožemio biologinį aktyvumą, efektyviai fiksuoja atmosferos azotą. Mūsų asortimente skirtingiems augalams rasite šiuos azoto fiksatorius: Azofix Plus, Azofix Alfafa ir Azofix Rhizo.
Augaluose yra daug specifinių baltymų tipų, kurių nėra kituose gyvuose organizmuose, ir jie atlieka įvairias funkcijas. Todėl yra svarbu palaikyti tinkamą baltymų pusiausvyrą. Tokiai pusiausvyrai palaikyti tinka Bioenergy LT gaminamas produktas Nutrilife.
Nutrilife. Augalų fiziologinių procesų aktyvatorius. Dažniausiai šis produktas yra naudojamas kai augalas patiria didelį stresą, dėl nepalankių veiksnių, pavyzdžiui, dirvožemio būklės, meteorologinių sąlygų, augimo technologijų klaidų. Efektyviausias šio produkto panaudojimas galimas kritiniais augalų augimo bei vystymosi etapais.
Simbiotinės ir ne simbiotinės bakterijos skatina augalų augimą. Todėl Bioenergy LT gaminamas produktas Bacto-Seed, gali būti naudojamas, kai norima apsaugoti sėklas nuo ligų augimo metu ir padidinti derlių. Bacto-Seed. Augalų mikrobinis biostimuliatorius, kuris skatina sėklų gyvybingumą ir daigų augimą.