Artėja sėjos metas. „Bioenergy LT“ specialistai pastebi, kad dalis ūkininkų jau žino, kaip tinkamai paruošti dirvą, o kai kuriems informacijos dar trūksta. Pasikliaujama sėkme, dėl ko vėliau tenka nusivilti prastu derliumi. Norime su jumis pasidalinti pastebėjimais, kaip ekologiškos trąšos gali padėti tinkamai paruošti dirvožemį sėjai.
Dirvožemis – labai sudėtinga terpė, kurioje nuolat vyksta įvairūs procesai. Tarp augalų ir mikro / mezo / makroorganizmų vyksta nuolatinė konkurencija bei tarpininkavimas dėl vandens ir maistinių medžiagų. Būtent dėl to dirvožemio terpė nuolat kinta.
Ekosistemoje bioskaidžių medžiagų ardyme svarbiausi yra mikroorganizmai – bakterijos ir grybai. Šie mikroorganizmai atsakingi, kad maisto medžiagų apykaita dirvožemyje vyktų sklandžiai. Tad tiriant dirvožemio būklę labai svarbu atsižvelgti į mikroorganizmų gausą ir jų efektyvumą.
Mikroorganizmų svarba – neabejotina
Mikroorganizmai augalus aprūpina svarbiausiomis maistinėmis medžiagomis – azotu ir fosforu.
Aplinkos veiksniai keičia mikroorganizmų sudėtį bei aktyvumą. Taip pat dėl mikroorganizmų kinta ir pati aplinka. Dėl to dirvožemio tyrimai kiekvienam ūkiui turi būti atlikti atskirai ir pasiūlyti individualūs sprendimai bei parinktos tinkamos ekologiškos trąšos.
Ekologiškos trąšos – kokias pasirinkti? Parinkimo pavyzdžiai
I atvejis
Ūkis naudoja didelius fungicidų kiekius. Jau vien dėl to reikia susirūpinti ir pagalvoti apie ekologiškų trąšų naudojimą. Norint turėti kokybišką ir gausų derlių, svarbu rūpintis dirvožemio atstatymu.
Pirmajame atstatymo etape dažniausiai naudojami azoto fiksaciją vykdančių mikroorganizmų produktai. Pavyzdžiui, „Azofix Plus“ – ekologiškos trąšos su judriomis bakterijomis. Šio produkto sudėtyje esančios laisvosios aerobinės bakterijos padeda fiksuoti atmosferos azotą. „Azofix Plus“ paskatins augalų augimą, padės suaktyvinti dirvožemio bakterijas ir mikroskopinius grybus.
Kuomet dirvožemyje bus pakankamas kiekis mikroorganizmų, vyks efektyvesnė baltymų transformacija į azoto organinius junginius. Ekologiškos trąšos padės padidinti aktinomicetų kiekį dirvožemyje, kurie yra labai svarbūs mikroorganizmų populiacijai bei maistinių medžiagų apykaitos metu. Mikroskopiniai grybai mobilizuoja ir saugo maisto medžiagas dirvoje. Šie mikroorganizami taip pat išskiria organines rūgštis, dalyvaujančias atsparių degradacijai organinių junginių sintezėje. „Azofix Plus“ padidins gerųjų mikroorganizmų skaičių augalų šaknų rizosferoje.
II atvejis
Atsėliuojant žieminius kviečius, „Bioenergy LT“ komanda augalinėms liekanoms rekomenduoja naudoti „Azofix Plus“, „Ruinex“ bei „Panergetic“ derinį. Arimas neišspręs patogenų problemos, nes tokiame dirvožemyje patogenai lieka gyvybingi ir pasiruošę užkrėsti augalus.
Po arimo dirvožemyje esančios liekanos pradės pūti ir padidins blogųjų mikroorganizmų koncentraciją Galima sakyti, kad arimas tiesiogiai padidins problemą. Susidarys šaknų puviniai, kurių neišnaikins netgi atsėliavimas. Patogenai išliks aktyvūs labai ilgą laiką, jei nesudarysime jiems konkurencijos. Svarbu žinoti, kad apsauginės priemonės augalams nepadės išspręsti problemų –. reikia priemonių, kurios padėtų pašalinti priežastis, o ne simptomus.
Augalinėms liekanoms rekomenduojamos naudoti ekologiškos trąšos: „Azofix Plus“, „Ruinex“ bei „Penergetic“ derinys. Po purškimo augalines liekanas susmulkinti ir maždaug po 10 dienų atlikti seklų (apie 15 cm) arimą.
Reiktų atkreipti dėmesį, kad čia pateikėme tik pasiruošimo sėjai pavyzdžius. Kaip ir minėjome, kiekvienam dirvožemiui turėtų būti atlikti individualūs tyrimai ir parinktos tinkamiausios ekologiškos trąšos. Kviečiame susisiekti su „Bioenergy LT“ komanda – suteiksime daugiau informacijos ir kompetentingai padėsime išspręsti problemas.